آثار

نسخه‌شناسی کتاب شذرات المعارف

پیش از این گفته می‌شد اکثر نسخه‌­های خطی آثار و تألیفات مرحوم آیت‌الله‌العظمی میرزا محمدعلی شاه­‌آبادی توسط ساواک از منزل امام خمینی(ره) به سرقت رفته و احتمالاً معدوم گردیده یا به خارج از کشور انتقال یافته است؛ لیکن با توجه به یافته شدن نسخ متعدد از آثار ایشان، نظریه سرقت آثار مردود است.

بیشتر بخوانید
کتاب حدیث نصر

کتاب حدیث نصر که حاوی مجموعه خاطرات مرحوم آیت‌الله حاج‌آقا نصرالله شاه‌آبادی، فرزند آیت‌الله‌العظمی میرزا محمدعلی شاه‌آبادی است، به‌تازگی و با همت نواده آن مرحوم، حجت‌الاسلام سید حسین کشفی، طبع و روانه بازار شده. حدود دویست صفحه از این کتاب مربوط به احوالات آیت‌الله‌العظمی میرزا محمدعلی شاه‌آبادی است که تا به حال منتشر نشده. در قمست زیر مصاحبه ایشان با مجله حریم با امام آمده. در این مصاحبه با مراحل تدوین کتاب و فراز و فرودهای تهیه‌اش بیشتر آشنا می‌شویم.

بیشتر بخوانید
فیلسوف فطرت؛ یادداشتی بر دو کتاب شذرات المعارف و رشحات البحار

آیت‌الله شاه‌آبادی از عارفان نامداری است که در جمع ظاهر و باطن به‌نیکویی درخشیده است. بی‌شک شناخت صحیح ویژگی‌ها و اصول موجود در مکتب و سیرۀ عرفانی ایشان، کمک شایانی به محققان حوزۀ اندیشۀ این عارف کامل می‌نماید. از ایشان دو کتاب «شذرات المعارف» و «رشحات البحار» به یادگار مانده است که در این مقاله به بررسی اجمالی این دو کتاب پرداخته شده است.

بیشتر بخوانید
کتاب شرح رشحات البحار

این کتاب توسط آیت‌الله نور‌الله شاه‌آبادی فرزند مرحوم آیت‌الله‌العظمی محمدعلی شاه‌آبادی (ره)، مؤلف متن اصلی کتاب «رشحات البحار»، تألیف گردیده است. کتاب شرح رشحات البحار به زبان فارسی بوده و بیش از ترجمه، شامل رمزگشایی و تشریح غوامض معرفتی متن اصلی کتاب است. خواننده در این کتاب می‌تواند ضمن آشنایی با متن رشحات به زبان فارسی، بسیاری معارف مکتوم در متن اصلی را به‌عیان مشاهده نموده و به حقیقت معنای مقصود مؤلف نزدیک شود.

بیشتر بخوانید
معرفی کتاب حدیث عشق و فطرت (مجموعه مقالات)

۱۹ مقالۀ این کتاب برگزیده‌های کنگرۀ آیت‌الله شاه‌آبادی است که در یک مجموعه جمع‌آوری شده است و منبع خوبی برای آشنایی با وجوه مختلف علمی و عرفانی آن عارف مجاهد است.

بیشتر بخوانید
فیلسوف فطرت؛ نگاهی به احوال و افکار عارف حکیم، آیت‌الله‌العظمی شاه‌آبادی

دفتر اول با بخش­‌های شش‌گانه خود به مهمترین آرای استاد از جمله: توصیف کتاب «الانسان والفطره»، تبیین براهین فطرت، فلسفه سیاسی اسلام و تشریح مکاتب چهارگانه می‌پردازد که بسیار حائز اهمیت است. همچنین در دفتر دوم در خلال گفتگوها و مصاحبه‌ها، ضمن بیان مجدد آرای آیت‌الله شاه‌آبادی (ره)، به بیان نظر بزرگانی چون دکتر ابراهیمی دینانی، دکتر گرجی و... پرداخته می‌شود.

بیشتر بخوانید
رشحات البحار

نظریۀ بنیادی با نام «نظریۀ فطرت» که آیت‌الله شاه‌آبادی آن را مطرح کرده‌اند، در بخش سوم این کتاب به‌تفصیل بیان شده است.

اين اثر به عربی و در سال ۱۳۵۹ق تأليف و از سه بخش تشكيل شده است:

- القرآن و العتره

- الايمان و الرجعه

- الانسان و الفطره

بیشتر بخوانید
شذرات المعارف

شذره‌نويسی در تاريخ تمدن اسلامی امری عام و فراگير بوده است و بسياری از علما و انديشمندان مختلف در حوزه‌های تخصصی يا مورد علاقه خود، آثار و تصنيفاتی را فراهم می‌كردند و آن را تحت عنوان «شذره» يا ساير مشتقات اين كلمه در اختيار خوانندگان قرار می‌دادند.

بیشتر بخوانید
مقالات علمی‌پژوهشی مرتبط با آیت‌الله‌العظمی شاه‌آبادی

در این قسمت تعداد محدودی از مقالات پیرامون آرای علمی آیت‌الله شاه‌آبادی معرفی شده است. این مقالات به عنوان نمونه آورده شده، به امید آنکه تحقیقات گسترده‌تری درباره مجموعه آثار مربوط به ایشان صورت گیرد.

بیشتر بخوانید

در این بخش، پایان­‌نامه‌­هایی که پیرامون شخصیت و آرای علمی آیت‌الله شاه‌­آبادی تدوین گردیده، معرفی شده است. لازم به ذکر است که با توجه به گستردگی پژوهش‌های مرتبط در دانشگاه‌های مختلف و همچنین به روز نبودن پایگاه‌های اطلاعاتی، احتمال آن می‌­رود که پایان‌نامه‌های دیگری نیز درباره ایشان کار شده باشد.

بیشتر بخوانید

صفحه‌ها