آثار درباره معظم له

کتاب حدیث نصر

کتاب حدیث نصر که حاوی مجموعه خاطرات مرحوم آیت‌الله حاج‌آقا نصرالله شاه‌آبادی، فرزند آیت‌الله‌العظمی میرزا محمدعلی شاه‌آبادی است، به‌تازگی و با همت نواده آن مرحوم، حجت‌الاسلام سید حسین کشفی، طبع و روانه بازار شده. حدود دویست صفحه از این کتاب مربوط به احوالات آیت‌الله‌العظمی میرزا محمدعلی شاه‌آبادی است که تا به حال منتشر نشده. در قمست زیر مصاحبه ایشان با مجله حریم با امام آمده. در این مصاحبه با مراحل تدوین کتاب و فراز و فرودهای تهیه‌اش بیشتر آشنا می‌شویم.

بیشتر بخوانید
فیلسوف فطرت؛ یادداشتی بر دو کتاب شذرات المعارف و رشحات البحار

آیت‌الله شاه‌آبادی از عارفان نامداری است که در جمع ظاهر و باطن به‌نیکویی درخشیده است. بی‌شک شناخت صحیح ویژگی‌ها و اصول موجود در مکتب و سیرۀ عرفانی ایشان، کمک شایانی به محققان حوزۀ اندیشۀ این عارف کامل می‌نماید. از ایشان دو کتاب «شذرات المعارف» و «رشحات البحار» به یادگار مانده است که در این مقاله به بررسی اجمالی این دو کتاب پرداخته شده است.

بیشتر بخوانید
کتاب شرح رشحات البحار

این کتاب توسط آیت‌الله نور‌الله شاه‌آبادی فرزند مرحوم آیت‌الله‌العظمی محمدعلی شاه‌آبادی (ره)، مؤلف متن اصلی کتاب «رشحات البحار»، تألیف گردیده است. کتاب شرح رشحات البحار به زبان فارسی بوده و بیش از ترجمه، شامل رمزگشایی و تشریح غوامض معرفتی متن اصلی کتاب است. خواننده در این کتاب می‌تواند ضمن آشنایی با متن رشحات به زبان فارسی، بسیاری معارف مکتوم در متن اصلی را به‌عیان مشاهده نموده و به حقیقت معنای مقصود مؤلف نزدیک شود.

بیشتر بخوانید
معرفی کتاب حدیث عشق و فطرت (مجموعه مقالات)

۱۹ مقالۀ این کتاب برگزیده‌های کنگرۀ آیت‌الله شاه‌آبادی است که در یک مجموعه جمع‌آوری شده است و منبع خوبی برای آشنایی با وجوه مختلف علمی و عرفانی آن عارف مجاهد است.

بیشتر بخوانید
فیلسوف فطرت؛ نگاهی به احوال و افکار عارف حکیم، آیت‌الله‌العظمی شاه‌آبادی

دفتر اول با بخش­‌های شش‌گانه خود به مهمترین آرای استاد از جمله: توصیف کتاب «الانسان والفطره»، تبیین براهین فطرت، فلسفه سیاسی اسلام و تشریح مکاتب چهارگانه می‌پردازد که بسیار حائز اهمیت است. همچنین در دفتر دوم در خلال گفتگوها و مصاحبه‌ها، ضمن بیان مجدد آرای آیت‌الله شاه‌آبادی (ره)، به بیان نظر بزرگانی چون دکتر ابراهیمی دینانی، دکتر گرجی و... پرداخته می‌شود.

بیشتر بخوانید
مقالات علمی‌پژوهشی مرتبط با آیت‌الله‌العظمی شاه‌آبادی

در این قسمت تعداد محدودی از مقالات پیرامون آرای علمی آیت‌الله شاه‌آبادی معرفی شده است. این مقالات به عنوان نمونه آورده شده، به امید آنکه تحقیقات گسترده‌تری درباره مجموعه آثار مربوط به ایشان صورت گیرد.

بیشتر بخوانید

در این بخش، پایان­‌نامه‌­هایی که پیرامون شخصیت و آرای علمی آیت‌الله شاه‌­آبادی تدوین گردیده، معرفی شده است. لازم به ذکر است که با توجه به گستردگی پژوهش‌های مرتبط در دانشگاه‌های مختلف و همچنین به روز نبودن پایگاه‌های اطلاعاتی، احتمال آن می‌­رود که پایان‌نامه‌های دیگری نیز درباره ایشان کار شده باشد.

بیشتر بخوانید
معرفی کتاب‌های دربارۀ آیت‌الله شاه‌آبادی

تاکنون آثار متعددی درباره مرحوم آیت‌الله‌العظمی محمدعلی شاه‌­آبادی (قدس سره) نوشته شده است که در قالب‌های گوناگون کتاب، مجموعه مقاله، پایان‌نامه نگاشته شده‌اند. در این فرصت ۱۷ کتاب منتشرشده درباره زندگی و سیره سیاسی و اجتماعی و عرفانی این عالم بزرگوار معرفی می‌شود.

بیشتر بخوانید
آرای عرفانی عارف حکیم آیت‌الله‌العظمی میرزا محمدعلی شاه‌آبادی در آثار امام خمینی

امام خمینی، به عنوان شاگرد برجستۀ مرحوم شاه‌آبادی، در زمینه‌های مختلف از این استاد معظم درس و اثر گرفته است. درسی که حضرت امام با آیت‌الله داشتند مصباح الانس بود و درس عرفان. مسلم است که بیشترین ارتباط این دو بزرگوار نیز، سوای موارد اخلاقی و تربیتی، در همین زمینه باشد. امام خمینی که خود، در کنار دیگر وجوه شخصیتی، انسانی عارف و مستغرق در عرفان بودند، بخشی از آرای عرفانی بلند خود را از استاد عرفان و اخلاق خود به گرو دارند. از همین رو کتاب فوق، با شیوه‌ای محققانه و علمی، به بررسی همین نحله پرداخته و به نتایج و آرای درخوری دست یافته است...

بیشتر بخوانید
کتاب عارف کامل

از جمله کتبی که دربارۀ زندگی، سلوک و سخنان آیت‌الله‌العظمی محمدعلی شاه‌آبادی نوشته شده، کتاب عارف کامل است. این کتاب مشمل بر آموزه‌های اخلاقی و عرفانی، نکات و خاطراتی دربارۀ ایشان است. کتاب عارف کامل با زندگی‌نامۀ کوتاهی از مرحوم شاه‌آبادی آغاز می‌شود و...

بیشتر بخوانید