امام خمینی

امام خمینی

سید مصطفی، پدر امام خمینی، روحانی و مجتهد ساکن خمین بود. حاصل ازدواج سید مصطفی با هاجر، دو فرزند دختر بنام مولودآغا خانم و فاطمه و سه فرزند پسر به نام‌های مرتضی، نورالدین و روح‌الله بود. امام خمینی آخرین فرزند این خانواده بود. سید مصطفی در اسفند ۱۲۸۱ خورشیدی (ذی‌الحجه ۱۳۲۰ق) و در پنج‌ماهگی امام به شهادت رسید. روح‌الله موسوی خمینی، اول مهرماه ۱۲۸۱ خورشیدی در شهر خمین به دنیا آمد. در شهرستان خميـن از توابع استان مركزى ايران در خانواده‌اى اهل علـم و هجرت و جهاد و در خـانـدانـى از سلالۀ زهـراى اطهر (سلام‌الله‌عليها), روح‌الله المـوسـوى الخمينـى پـاى بـر خـاكدان طبيعت نهاد.

او وارث سجاياى آبا و اجدادى بـود كه نسل در نسل در كار هدايت مردم وكسب معارف الهى كـوشيـده‌انـد. پـدر بزرگـوار امام خمينـى، مرحوم آيت‌الله سيد مصطفى مـوسـوى، از معاصريان مرحـوم آيت‌الله‌العظمـى ميرزاى شيـرازى (رض), پـس از آنكه ساليانـى چنـد در نجف اشـرف علـوم و معارف اسلامـى را فرا گرفته و به درجۀ اجتهاد نايل آمـده بـود، به ايران بازگشت و در خميـن ملجأ مردم و هادى آنان در امـور دينـى بـود. در حـالي كه بيـش از ۵ مـاه از ولادت امام خمینی نمى‌گذشت، طاغوتيان و خـوانيـن تحت حمايت عمال حكومت وقت، نداى حق‌طلبـى پـدر را كه در برابر زورگـویيهاي‌شان به مقاومت بـرخاسته بـود، با گلـوله پاسخ گفتنـد و در مسير خميـن به اراك وى را به شهادت رسانـدنـد.

بديـن ترتيب امام خمينى از اوان كـودكى با رنج يتيمى آشنا و با مفهوم شهادت روبرو شد. وى دوران كـودكـى و نـوجـوانى را تحت سرپرستى مادر مـؤمنه‌اش (بانـو هاجر)، كه خـود از خاندان علـم و تقـوا و از نـوادگان مـرحـوم آيت‌الله خـوانسـارى (صاحب زبـدة التصانيف) بوده است، همچنيـن نزد عمۀ مكرمه‌اش (صاحبه خانم)، كه بانـويى شجاع و حق‌جـو بـود، سپرى كرد. اما در سـن ۱۵ سالگى از نعمت وجـود آن دو عزيز نيز محـروم شد.

تحصیلات

امام خمینی پس از تحصیلات مقدماتی خود در خمین به سال ۱۲۹۹ خورشیدی، برای تکمیل تحصیلات خود راهی اراک شد. او در آنجا وارد مدرسۀ سپهدار شد. در آن سال‌ها اراک به دلیل حضور آیت‌الله عبدالکریم حائری یزدی به مرکز مهمی برای یادگیری علوم دینی تبدیل شده بود. یک سال بعد، به دنبال مهاجرت آیت‌الله حائری به حوزۀ علمیۀ قم، خمینی نیز راهی این شهر شد.

او بعد از گذراندن دورۀ سطح، در درس خارج فقه و اصول عبدالکریم حائری یزدی شرکت کرد. پس از درگذشت حائری، با آمدن آیت‌الله بروجردی به قم، در درس خارج او حضور پیدا کرد. در قم فلسفه را از میرزا علی‌اکبر حکیم یزدی و محمدرضا نجفی اصفهانی آموخت و نزد ابوالحسن رفیعی قزوینی علاوه بر فلسفه، ریاضیات و هیئت را نیز فراگرفت. در عرفان ابتدا از میرزا جواد ملکی تبریزی و سپس میرزا محمدعلی شاه‌آبادی بهره برد.

اساتید

۱) حاج سید ابوالحسن رفیعی قزوینی

۲) آقا میرزا علی‌اکبر حکمی یزدی

۳) آقا شیخ محمدرضا مسجدشاهی اصفهانی

۴) آیت الله حاج میرزا جواد ملکی تبریزی

۵) آیت الله میرزا محمدعلی شاه‌آبادی

۶) میرزا محمود افتخارالعلماء

۷) ملا ابوالقاسم

۸) شیخ جعفر

۹) حاج میرزا محمدمهدی

۱۰) حاج میرزا رضا نجفی

۱۱) آیت‌الله سید مرتضی پسندیده

۱۲) شیخ محمدعلی بروجردی

۱۳) آقا شیخ محمد گلپایگانی

۱۴) میرزا محمدعلی ادیب تهرانی

۱۵)آقا عباس اراکی

۱۶) آیت‌الله سید محمدتقی خوانساری

۱۷) آیت‌الله سید علی یثربی کاشانی

۱۸) آیت‌الله حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی

شاگردان

۱) شهید حاج شیخ مرتضی مطهری

۲) شهید سید محمدحسین بهشتی

۳)فقید حاج آقا مصطفی خمینی

۴)شهید سید محمدعلی قاضی تبریزی

۵) شهید شیخ عبدالرحیم ربانی شیرازی

۶) شهید حاج آقا عطاءالله اشرفی اصفهانی

۷) شهید سید محمدرضا سعیدی

۸) شهید حاج شیخ علی قدوسی

۸) شهید شیخ فضل‌الله محلاتی

۹) شهید شیخ محمد مفتح همدانی

۱۰) شهید سید عبدالکریم هاشمی‌نژاد

۱۱) شهید محمدمهدی ربانی املشی

۱۲) شهید محمدعلی حیدری نهاوندی

۱۳) مرحوم حاج شیخ مرتضی حائری یزدی

۱۴) مرحوم شیخ عبد الجواد اصفهانی

۱۵) آقای حاج سید علی خامنه‌ای

۱۶) آقای حاج سید موسی شبیری زنجانی

۱۷) آقای حاج شیخ حسینعلی منتظری

۱۸) آقای حاج شیخ علی مشکینی

۱۹) آقای حاج شیخ علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی

۲۰) آقای حاج شیخ عبدالله جوادی

۲۱) آقای حاج شیخ ابراهیم امینی نجف‌آبادی

۲۲) آقای حاج شیخ احمد جنتی

۲۳) آقای حاج شیخ ابوالقاسم خزئلی

و ...

وفات

حضرت امام ( ره ) در ساعت ۲۰ / ۲۲ بعداز ظهر روز شنبه سيزدهم خرداد ماه سال ۱۳۶۸ به وصال محبوب خويش می‌شتابند. در صبح روز بعد يعنى ۱۴ خرداد ساعت ۷ صبح اولين خبرى كه از راديوى سراسرى ايران با صداى حياتى گوينده راديو به جهان مخابره شد به شرح زير بود : « انا لله و انا عليه راجعون روح بلند پيشواى مسلمانان و رهبر آزادگان جهان ، حضرت امام خمينى به ملكوت اعلا پيوست . . . » روز چهاردهم خرداد ۱۳۶۸ , مجلس خبرگان رهبر تشكيل گرديد و پس از قرائت وصيت‌نامه امام خمينى توسط حضرت آيت‌الله خامنه‌اى كه دو ساعت و نيم طول كشيد، بحث و تبادل نظر براى تعيين جانشينى امام خمينى و رهبر انقلاب اسلامى آغاز شد و پس از چندين ساعت، سرانجام حضرت آيت‌الله خامنه‌اى (رئيس جمهور وقت)، كه خود از شاگردان امام خمينى و از چهره‌هاى درخشان انقلاب اسلامى و از ياوران قيام ۱۵ خرداد بود و در تمام دوران نهضت امام در همه فراز و نشيب‌ها در جمع ديگر ياوران انقلاب جانبازى كرده بود، به اتفاق آرا براى اين رسالت خطير برگزيده شد.

نظر خودتان را ارسال کنید