زندگی‌نامه آیت‌الله‌العظمی شاه‌آبادی در کتاب اختران فروزان ری

زندگی‌نامه آیت‌الله‌العظمی شاه‌آبادی در کتاب اختران فروزان ری

زندگی‌نامه آیت‌الله‌العظمی شاه‌آبادی در کتاب اختران فروزان ری

شاه‌آبادى

آيت‌اللّه ميرزا محمدعلى شاه‌آبادى، فرزند ميرزا محمدجواد مجتهد اصفهانى، از رجال بزرگ و دانشمندان و اساتيد سترگ حكمت و فلسفه و علوم غريبه و فقه و اصول در زمان خود بوده و ترجمه‌اش در غالب كتب تراجم عصرى زينت آن كتاب گرديده.

و اين نگارنده، هم در جلد اول كتاب آثار الحجه خود كه تاريخ و دائرةالمعارف حوزه علميه قم است، به مناسبت خدماتش به حوزه، ترجمه‌اش را نگاشته‌ام و در اينجا هم به مناسبت مدفنش مى‌نگارم. آن جناب در سال ۱۲۹۲ق در اصفهان متولد شده و نخست از والد معظمش كه از اكابر علما و شاگردان صاحب جواهر و مسلم الاجتهاد بوده، به تحصيلات علمى پرداخته.

سپس در اصفهان در حوزه درس برادر بزرگ خود، آقا شيخ احمد مجتهد، معروف به حسين‌آبادى اصفهانى كه اجتهادش پيش از بلوغ مصدَّق بوده و نيز در حوزه درس ميرزا هاشم چهارسوقى حاضر و به تكميل مراتب علميه پرداخته. سپس هجرت به تهران نموده و از محضر و دروس آيت‌اللّه حاج ميرزا محمدحسن آشتيانى و ميرزا هاشم گيلانى استفاده نموده. و پس از آن مهاجرت به نجف اشرف كرده و به محضر و ابحاث استدلالى آخوند خراسانى و حاج ميرزا حسين خليلى و ميرزا محمدتقى شيرازى حاضر و استفاده سرشار كرده، تا آنكه به مقام رفيع، بلكه اعلاى اجتهاد و استنباط رسيده و مورد تصديق و تأیيد اكابر وقت شده.

و از نجف به ايران مراجعت و رحل اقامت در طهران، در خيابان شاه‌آباد افكنده و ازاين‌رو به شاه‌آبادى معروف [شده]. و در سال ۱۳۴۷ق به قم آمده و حدود هفت سال اقامت (يعنى تا سال ۱۳۵۴ق) به افاده و تربيت فضلا پرداخته. و در سال مزبور به طهران بازگشته و در مسجد جمعه به اقامه جماعت و ترويج دين و تفسير قرآن مبين و تدريس فقه و اصول و معقول و منقول مشغول شده و مبانى علمى خود را به رشته تحرير درآورده تا در اوایل ماه صفر ۱۳۶۹ق كه به رحمت ايزدى پيوسته. و با تجليل و عزت فراوان تشييع و در جوار حضرت عبد العظيم حسنى عليه‌السلام و امامزاده حمزه در كنار قبر شيخ بزرگوار ابوالفتوح رازى مدفون شده است.

 

آثار و تأليفاتى علمى دارد كه مى‌نگارم:

۱- الانسان و الفطرة

۲- الايمان و الرجعة

۳- حاشيه بر كفايه آخوند خراسانى

۴- القرآن و العترة

۵- مرام اسلام

۶- منازل السالكين در عرفان

و غير اين‌ها، فرزندان فاضلى دارد كه چهار تن از آن‌ها در قيد حيات و به خدمات دينى و روحى اشتغال دارند و يكى از آن‌ها هم به نام حاج ميرزا مهدى شاه‌آبادى كه نماينده مجلس شورا هم بوده، در جزيره مجنون عراق شهيد و در بهشت زهرای تهران در جمع شهيدان مدفون گرديد.

 

منبع: محمد شریف رازی، اختران فروزان ری و تهران، ج ۱، ص ۲۴۳

نظر خودتان را ارسال کنید