نگاهی اجمالی به آثار منتشرشدۀ آیت‌الله شاه‌آبادی

نگاهی اجمالی به آثار منتشرشدۀ آیت‌الله شاه‌آبادی

نگاهی اجمالی به آثار منتشرشدۀ آیت‌الله شاه‌آبادی

از مرحوم آیت‌الله شاه‌آبادی (قدس سره) آثار متعددی به جا مانده است که البته برخی از آن‌ها هنوز به زیور چاپ آراسته نشده است. این روزها در قم برخی دست‌نوشته‌­ها و آثاری از ایشان یافت شده است که گروهی از فضلا در حال بررسی و کار بر روی آن‌ها هستند. همچنین آثاری نیز پیرامون شخصیت عرفانی، فلسفی ایشان نگاشته شده است.کتاب­های «شذرات المعارف»، «رشحات البحار»، رساله عملیه ایشان با نام «مفتاح السعاده»، حاشیه فقهی ایشان بر کتاب «نجاة العباد» کتبی است که به به قلم ایشان نگاشته شده و در زمان حیات ایشان نیز چاپ شده است.

۱. شذرات المعارف

شذره‌نویسی در تاریخ تمدن اسلامی امری عام و فراگیر بوده است و بسیاری از علما و اندیشمندان مختلف در حوزه‌های تخصصی یا مورد علاقه خود، آثار و تصنیفاتی را فراهم می‌کردند و آن را تحت عنوان «شذره[۱]» یا سایر مشتقات این کلمه در اختیار خوانندگان قرار می‌دادند. این کتاب با انگیزه بررسی مشکلاتی که مسلمانان به آنها مبتلا هستند و ارائه راهکار برای آنها تألیف شده است. «شذره» به معنای تکه‌­های طلا یا مروارید کوچک است. کتاب از پنج شذره و هر شذره از بندهایی تشکیل شده که با عنوان «معرفه» از هم متمایز گشته است.

۲. رشحات البحار

این اثر به عربی و در سال ۱۳۵۹ق تألیف و از سه بخش تشکیل شده است: «القرآن و العتره»، «الایمان و الرجعه»، «الانسان و الفطره». ظاهراً تألیف این کتاب مقدم بر کتاب شذرات بوده، چرا که در در متن شذرات (معرفه ۱۵۷) به آن اشاره شده است. این کتاب در زمان حیات ایشان در سال ۱۳۶۰ق منتشر شده است.  پس از آن، فرزند بزرگ ایشان، آیت‌الله محمد شاه‌­آبادی (ره) در سال ۱۳۸۰ق آن را ترجمه و شرح مختصری نمودند. کتاب با این ترجمه و شرح، پس از انقلاب توسط نهضت زنان مسلمان در سال ۱۳۶۲ش تجدید چاپ شده است. همچنین بار دیگر از سوی فرزند دیگر ایشان آیت‌الله نورالله شاه‌­آبادی ترجمه و شرح شده و جناب آقای زاهد ویسی نیز از این اثر را تصحیح و ترجمه کرده و پاره‌ای دیدگاه‌های فلسفی آیت‌الله شاه‌آبادی (ره) را بررسی کرده است. هر دو شرح اخیر، در سال ۱۳۸۷ش توسط پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شده‌اند.

۳. مفتاح السعاده فی احکام العباده

این کتاب فارسی، رساله عملیه آیت‌الله شاه­‌آبادی است که در سال ۱۳۵۸ق در تهران چاپ شده است.

۴. حاشیه بر نجاة العباد

این کتاب حواشی ایشان است بر رساله «نجاة العباد» نوشته مرحوم صاحب جواهر (ره) و حاوی فروعات فقهی است که در سال ۱۳۶۶ق توسط انتشارات بوذرجمهری تهران در ۱۵ صفحه چاپ شده است.

۵. سه رساله اصولی و فقهی عارف حکیم آیت‌الله‌العظمی میرزا محمدعلی شاه‌آبادی

کتاب حاضر به معرفی سه رساله از ایشان به زبان عربی اختصاص یافته است. عناوین رساله ها عبارت است از: «فی عدم انسداد باب العلم»؛ «فی الرضاع؛» «الرجعه فی الطلاق الرجعی». چاپ اخیر با تحقیق آقای علی صدرایی خویی در سال ۱۳۸۶ش توسط پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تجدید چاپ شده است.

 


[۱] شَذره یا شَذره واحد این کلمه و شذرات و شُذور جمع آن است.

نظر خودتان را ارسال کنید