اینجا وزارت فرهنگ ماست

اینجا وزارت فرهنگ ماست

مسجد به عنوان محل اصلی اجتماعات و فعالیت‌های دینی، در دین اسلام مهم‌ترین نهاد برای یاد خدا و نقطۀ توجه مردم است. در کنار آن، اهل بیت عصمت و طهارت ثقلی جدانشدنی از دین و در واقع اصل و اساس اسلام‌اند. نظر مشخص و بارز آیت‌الله‌العظمی شاه‌آبادی این است که دین قابل جدا شدن از سیاست و اجتماع نیست و فرهنگ چیزی جز دین اسلام نمی‌تواند باشد. چنین مبنایی موجب می‌شد که هرگز برابر زدودن دین و ظاهرسازی‌های رضاخانی کوتاه نیاید و باقدرت راه راست خود را ادامه بدهد. یکی از شاگردان مرحوم شاه‌آبادی می‌گوید:

به خاطر دارم که در روز تاسوعا یا عاشورا، مأموران رضاخان به مسجد جامع آمدند که مانع برگزاری مراسم عزاداری بشوند. می‌گفتند باید از وزارت فرهنگ اجازه بگیرید.

در این حال آیت‌الله‌العظمی شاه‌آبادی خطاب به آقای سید علی‌اصغر آل‌ احمد، که صدای خیلی خوبی هم داشت، فرمودند: «زیارت عاشورا را بخوان.» مرحوم آل‌ احمد هم شروع به خواندن زیارت عاشورا کرد. در اثر آن، صدای گریه و ضجه و عزاداری مردم در تمام بازار بلند شد.

بعد هم آیت‌الله‌العظمی شاه‌آبادی خطاب به مأموران رضاخان گفتند: «به آن مردک قلدر چاروادار بگو که مانع عزاداری مردم نشود. به وزیر فرهنگ هم بگو که در وزارت فرهنگش را ببندد. اینجا وزارت فرهنگ ماست.»

 

نظر خودتان را ارسال کنید