سگ درگاه خدا

سگ درگاه خدا

شیطان از دیدگاه آیت‌الله‌العظمی شاه‌آبادی

بايد به خداى تعالى از شرّ مكائد نفس پناه ببريم، كه مكائد آن خيلى دقيق است. ولى اجمالاً مى‌دانيم كه اعمال ما خالص نيست. اگر ما بندۀ مخلص‍ خداييم، چرا شيطان در ما اين‌قدر تصرف دارد؟ با آنكه او با خداى خود عهد كرده است كه به «عباد الله المخلصين» كار نداشته باشد و دست به ساحت قدس آن‌ها دراز نكند.[۱] به قول شيخ بزرگوار ما (دام ظله):

شيطان سگِ درگاه خداست. اگر كسى با خدا آشنا باشد، به او عوعو نكند و او را اذيت نكند.

سگِ درِ خانه ، آشنايان صاحب خانه را دنبال نكند. شيطان نمى‌گذارد كسى كه آشنايى با صاحب خانه ندارد وارد خانه شود.[۲]

پس اگر ديدى شيطان با تو سر و كار دارد، بدان كارهايت از روى اخلاص نيست و براى حق تعالى نيست. اگر شما مخلصيد، چرا چشمه‌هاى حكمت از قلب شما به زبان جارى نشده؟ با اينكه چهل سال است به خيال خود قربةً إلى الله عمل مى‌كنيد. با اينكه در حديث وارد است «كسى كه اخلاص ورزد براى خدا چهل صباح، جارى گردد چشمه‌هاى حكمت از قلبش به زبانش.[۳]» پس بدان اعمال ما براى خدا نيست و خودمان هم ملتفت نيستيم و درد بى‌درمان همين‌جاست...  پس واى به حال كسى كه با نماز و طاعتش وارد جهنم شود! امان از كسى كه صورت صدقه و زكات و صلاتش صورت‌هايى باشد كه زشت‌تر از آن‌ها تصور نشود!

 

منبع: چهل حدیث، امام خمینی (ره)، ح ۲، ص ۵۲. برگرفته از عارف کامل.

 

[۱] اشاره است به آیۀ مبارکۀ قَالَ رَبِّ بِمَا أَغْوَيْتَنِي لَأُزَيِّنَنَّ لَهُمْ فِي الْأَرْضِ وَلَأُغْوِيَنَّهُمْ أَجْمَعِينَ إِلَّا عِبَادَكَ مِنْهُمُ الْمُخْلَصِينَ (حجر۴۰ و ۴۱) چون شیطان مهلت یافت، به معارضه با خدا برخاست و گفت: خدایا! چنان که مرا گمراه کردی، من نیز در زمین همه چیز را بر فرزندان آدم جلوه می‌دهم، تا از یاد تو غافل شوند و همۀ آن‌ها را گمراه خواهم کرد، به جز بندگان پاک و خالص تو را.

[۲] پس اگر انسانی با صاحب خانه در ارتباط است، می‌تواند از او بخواهد شرّ سگ خانه‌اش را از او کم کند و از صاحب خانه بخواهد که صدای آن سگ را بخواباند. لذا سالک الی الله نبایستی به نیروی معنوی خود اتکا کند و از استغاثه به پروردگار عالمیان غفلت ورزد، همچنانکه امام عظیم الشأن (ره) با آن مراتب روحانی، می‌فرماید: «خداوندا... به حال ما ترحم فرما. ما مرد این میدان نیستیم. تو خود ما را دستگیری نما و از چنگال شیطان و هوای نفس نجات بده.» (چهل حدیث)

[۳] «مَـن أخـلَصَ لَنـا أربَـعـیـنَ صَـبـاحاً، جَرَت یَنابیعُ الحِکمَةِ مِن قَلبِهِ علی لِسانِهِ.» بـحـارالانـوار، ج ۶۷، ص ۲۴۲؛ ایمان و کفر، باب اخلاص، ح ۱۰.

دسته : 

نظر خودتان را ارسال کنید

میثاق
يکشنبه, ۱۳۹۷/۰۴/۳۱
سلام خداقوت.. این روایت که شیطان سگ درگاه خداست از کدام معصوم نقل شده و آیا روایت سند صحیح دارد؟
abrmim
سه شنبه, ۱۳۹۷/۰۵/۰۹
سلام بر شما. روایت از معصوم نیست.
مهدی
جمعه, ۱۳۹۸/۰۱/۰۹
استفاده از عملکرد سگ، در اینجا، برای درک بهتر مطلب استفاده شده. نویسنده به کمک این مثال عامیانه، راه ساده ی دوست شدن با خدا رو به خواننده نشون داده