استنساخ کتب

استنساخ کتب
1402-07-04
65 بازدید

یکی از برنامه‌های مرحوم والد استنساخ کتاب بود؛ کتاب‌هایی را که مورد نیازشان بود استنساخ می‌کردند. به یاد دارم می‌خواستیم کتاب مکاسب بخریم. ایشان فرمود: «خودت بنویس». منظورشان این بود که استنساخ کنیم. من گفتم: شما پول کاغذش را بدهید، ما از همین پول کاغذ خودمان کتاب را می‌خریم. ایشان فرمودند: «پول کاغذ نمی‌خواهد. از […]

یکی از برنامه‌های مرحوم والد استنساخ کتاب بود؛ کتاب‌هایی را که مورد نیازشان بود استنساخ می‌کردند. به یاد دارم می‌خواستیم کتاب مکاسب بخریم. ایشان فرمود: «خودت بنویس». منظورشان این بود که استنساخ کنیم. من گفتم: شما پول کاغذش را بدهید، ما از همین پول کاغذ خودمان کتاب را می‌خریم. ایشان فرمودند: «پول کاغذ نمی‌خواهد. از همین کاغذهای بقالی‌ها و عطاری‌ها که یک طرفش سفید است، استفاده کنید». خود ایشان روی همان کاغذها مطالب‌شان را می‌نوشتند و میان جزوه‌شان قرار می‌دادند. بعد فرمودند: «من بسیاری از کتاب‌هایم را خودم استنساخ کردم».

از جمله کتاب‌هایی که ایشان به قلم خود استنساخ کردند، عبارت است از: کتاب رساله سیر و سلوک منسوب به سید بحرالعلوم[1]، که این کتاب را حقیر هم از نوشته مرحوم پدر استنساخ نمودم. همچنین کتاب‌الوقف استادشان مرحوم آخوند خراسانی که در زمان حیات آخوند استنساخ کرده‌اند.[2]

راوی: آیت‌الله نصرالله شاه‌آبادی

[1]. این کتاب با عنوان رساله سیر و سلوک منسوب به بحرالعلوم همراه با مقدمه و شرح مرحوم آیت‌الله سید محمدحسین حسینی طهرانی چاپ شده است.

[2]. در انتهای استنساخ کتاب‌الوقف آمده است: «وقع الفراغ من استنساخه فی لیلة الحادی عشر من محرم الحرام 1328 هـ ق» که نشان می‌دهد این استنساخ در زمان شاگردی مرحوم آیت‌الله شاه‌آبادی از آخوند خراسانی در نجف اشرف بوده است. این کتاب توسط دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در سال 1413 هـ ق چاپ شده است.

برچسب‌ها:, , , , , , , , , ,